Hazır Suların İnsan Sağlığına Etkileri?

Su insana doğrudan etkisi vardır. Su insanlar için oldukça önemlidir. Vücudumuz düzenli çalışabilmesi için gereken mineraller gereklidir. Bu mineraller ise doğal kaynak sularında yeterli miktarda bulunmaktadır. Eğer ki sağlıksız veya minerali az su içerseniz vücudunuz için tehlikeli olabilir.

Hazır Sular Nasıl Oluşur?

Market reyonlarındaki sular aslında bir arıtma suyudur. Doğal kaynak suyunu endüstriyel bir arıtmadan geçirmektedirler. Damacana veya pet şişe sularına direkt olarak kaynaktan çıktığı gibi şişelenemez. Çünkü şişelenirse çok fazla zaman geçmeden su yosunlaşır ve içilemeyecek hale gelir. Bu nedenle hazır suları kaynaktan çıkarıp endüstriyel bir arıtmadan geçip şişelenmektedir.

Hazır Sular

Hazır Suların Sağlığa Zararları?

Türkiye’de bir çok aile su ihtiyacını karşılamak için damacana suyu sipariş ediyor. Damacananın içerisinde suya salınım yapma ihtimali olan BPA veya BHPF maddeleri olmasının yanı sıra bu damacanalar sağlığınıza zarar verebilecek olan bakterilerin üremesi için ideal bir ortam olabilir.

Profesörlerin araştırmasına göre; su şişelerinin içindeki bakteri kolonilerin, şişeyi açtıktan sonra büyük bir oranda arttığı söylenmektedir. İnsan sağlığına zararlı olan bakteriler soğuk ortamlardansa oda sıcaklığında daha fazla yükselmektedir.

Hazır Sular

Plastik olan şişelerde bulunan en büyük tehlike ise plastiğin kendisidir. Yapılan araştırmalar sonucu, bir çok şişelerin içinde mikroplastik parçacıkların tespit edildiğini ortaya koymuşlardır. Bu partiküller suların paketlenme işlemi içerisinde suya karıştığı düşünülmektedir. Aslında düşük bir ihtimal bile olsa plastik ambalajlı suları içmek, plastik tükettiğimiz anlamına gelmektedir.

Ters Ozmos Suyu ile Hazır Suların Farkları?

Ters Ozmos sistemi yani su arıtma cihazının suları ile hazır suların arasında bir kaç fark vardır. Fakat ikisinin bir ortak yönü bulunmaktadır. Bu iki suda arıtma işleminden geçmektedir. Su arıtma cihazının filtreleri ve hazır sularının üretildiği endüstriyel arıtmadır. Bu nedenle iki işlemden çıkan su sağlıklıdır. Fakat işlemden sonraki durumlar insan sağlığına zarar vermektedir.

Su arıtma cihazından çıkan su anlık olarak temizlendiği için hiçbir bakteriye ve güneş ışınlarına maruz kalmadığı için sağlıklıdır. Hazır sular endüstriyel arıtmadan geçtikten sonra şişelenip günlerce hatta aylarca depolarda, marketlere gönderilmeyi bekliyorlar. Bu süreç içerisinde güneş ile temas eden plastik suya karışmaktadır.

Doğal mineralli su olarak tüketilen çeşitli hazır su markalarının ürünlerine göre ters ozmos sistemler uzun vadede çok ekonomiktir. Su markası ne olursa fark etmeksizin hepsi belli bir arıtma işleminden geçerek müşteriye ulaşmaktadır.

Su Arıtma Cihazları Neden Kullanılmalıdır?

Gerek şebeke suyunun içinde gerek de damacana ve pet şişe sularının içeriğinde zararlı maddeler bulunabilmektedir. Ancak damacana ve pet şişe sular arıtılmış su olduklarından dolayı bu risk şebeke sularında çok daha fazladır. Damacanalarda ve pet şişelerin yapısında ise bahsettiğimiz gibi sağlığa zararlı kanserojen maddeler bulunabilmektedir. Bu kanserojen maddeler de özellikle güneş ışığında zaman içinde suya karışabilmektedir.

Bundan dolayı evlerde ve işyerlerinde su arıtma cihazı kullanmanızda büyük fayda vardır. Su arıtma cihazları şebeke suyunu büyük oranda arıtarak sağlığa yararlı su haline getirir. Böylece hem şebeke suyunun zararlı etkilerinden hem de damacana gibi hazır suların zararlarından sağlığınızı korursunuz.

Tabi ki su arıtma cihazı alırken kaliteli ve sağlığa herhangi bir zararı bulunmayan ürünleri tercih etmek gerekir. Su arıtma cihazı alırken iyi bir araştırma ve inceleme yapmalısınız. Sağlıklı ve kaliteli arıtma cihazını bulmak için bu çok önemli bir unsurdur. Su arıtma cihazları alanında maalesef piyasada birçok kalitesiz ve sağlıksız ürün bulunmaktadır.

Bu nedenle su arıtma cihazı alırken son derece bilinçli ve dikkatli olmanızda fayda var. Hayat için en gerekli olan maddelerden birisi olan suyu arıtan bir ürün olduğu için alırken bu konuya önem verilmelidir.

Su arıtma cihazı almak bütçeniz için de çok iyi olacaktır. Kullanılan damacana sular ekonomik olarak bütçeyi büyük ölçüde zorlamaktadır. Su arıtma cihazı aldığınızda uzun vadede bütçenizi rahatlatmış olursunuz. Yani ekonomik olarak da bir su arıtma cihazı almak oldukça faydalıdır.

Evsel arıtma cihazları normal bir aile için yüksek arıtma kapasitesine sahiptir. Günlük olarak bir damacanadaki sudan çok daha fazla su üretirler. Böylece size ve ailenize ürettiği su miktarı rahatlıkla yeter. Su arıtma cihazı almanız konusunda en önemli sebeplerden birisi de budur. Tabi ki kaliteli ve gerekli sertifikalara sahip sağlıklı bir su arıtma cihazı tercih etmeniz şartıyla.

Su arıtma cihazlarının en önemli elemanları tahmin edeceğiniz üzere filtrelerdir. Filtreler, suyun içindeki yabancı ve zararlı maddeleri süzerek sudan ayırırlar. Böylece şebeke suyu sağlıklı hale gelerek tüketilmeye hazır olur. Su arıtma cihazlarında sırasıyla ön üçlü filtre, membran filtre ve post karbon (tatlandırıcı) filtre bulunmaktadır.

Membran filtre cihazın en önemli filtresidir. Membran filtreye arıtma cihazının kalbidir diyebiliriz. Evsel arıtma sistemlerinin çalışma prensibi olan ters ozmos yöntemi membran filtrede meydana gelir. Ters ozmos, suyun çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçişidir. Ters ozmosun düzgün bir şekilde oluşabilmesi için suyun basınçlı olması gerekir.

Bundan dolayı basıncın yeterli olmadığı bölgelerde cihazlarda pompa kullanılır. Diyafram pompa alçak su basıncını yükselterek membran filtreden suyun geçmesini sağlar. Membran filtreden suyun geçebilmesi için basıncın en az 4 bar değerinde olması gerekir.

Basıncın yeterli olduğu bina ve bölgelerde ihtiyaç duyulan su basıncı zaten cihazı çalıştırmayı sağlar. Aksi durumlarda bir diyafram pompa arıtma sistemine entegre edilir.

Membran filtre katmanlardan oluşur. Bu katmanların üzerinde mikron düzeyde gözenekler vardır. Bu gözenekler sadece su moleküllerini ve küçük mineral moleküllerinin geçişine izin verir. Yani membran filtre yarı geçirgen özellik gösterir.

Membran filtre de temiz ve arıtılmış su üretilirken aynı zamanda atık su da üretilir. Atık suyun içinde membrandan geçemeyen maddeler bulunmaktadır. Bu su membranın atık su kanalından sistem dışına gönderilir. Genellikle membran filtrelerde atık su miktarı temiz su miktarından fazla olmaktadır.

Atık su oranını membrandaki GPD değeri belirler. GPD değeri membranın arıtma kapasitesini belirler. Piyasada fazla sayıda bulunan 75 GPD ve 80 GPD değerindeki membranlar 1 litre temiz suya karşılık 3 ya da 4 litre atık su atmaktadırlar.

100 GPD membranlar ise 1 litre temiz suya karşılık 1 litre atık su atarlar. Atık su miktarını belirleyen bir diğer faktör de arıtılacak suyun sertlik oranıdır. Suyun sertliğine göre uygun membranlı bir su arıtma cihazı almakta fayda vardır.

Su Arıtma Cihazı Bakımı

Su arıtma cihazları konusunda bir diğer önemli detay ise rutin bakımdır. Cihazlar zaman içerisinde kullanım ömürlerinin sonuna yaklaştıklarından dolayı düzenli bir şekilde bakım gerektirirler. İzmir arıtma servisi olarak ürünlerin bakımını ve onarımını en iyi şekilde gerçekleştirmekteyiz.

İzmir su arıtma cihazı servisimizle iletişime geçerek su arıtma sistemleri için servis talebinde bulunabilirsiniz. Deneyimli servis ekibimizle cihazınızın filtre değişimini ve yedek parça teminini sağlamaktayız. İzmir su arıtma servisi ilçe merkezlerine de teknik destek hizmeti sağlayabilmektedir.

Su arıtma cihazı filtre değişimi oldukça önemli bir konudur. Filtre değişimi yapılmayan arıtma cihazlarının ürettiği suyun kalitesi ve ph değerleri düşer. Filtre değiştirildikten sonra cihaz eski çalışma performansına geri döner. İş yerlerinizde içme suyu ihtiyacını karşılamak için kullandığınız cihazlar için de hizmet vermekteyiz. Arıtmanızın filtrelerini değiştirerek su ph dengesini koruyunuz.

Su arıtma cihazı bakımı özellikle filtre yönünden gerçekten önemlidir. Filtreler pil gibidir kullanımla beraber zaman içerisinde ömürleri tükenirler. Bu durumda su kalitesi bozulur ve suyun tadı kötüleşir. Her filtrenin belli bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrünün sonuna geldiklerinde iyi bir teknik destek servisi ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz. İzmir arıtma servisi olarak her türlü filtre değişimi ve bakım onarım işlemleri için hizmetinizdeyiz.

Call Now ButtonServis İçin Arayın!