Spor Yaparken Su İçmenin Önemi

Spor Yapılırken Neden Su İçilmeli

Spor yapılırken su içmek şarttır çünkü vücudunuza giren su miktarıyla çıkan su miktarı arasında fark olur. Vücuttan çıkan su miktarı fazla olur ve vücudun soğutmak için harcanır. Su kaybeden kişilerde bazı geçici sağlık sorunları oluşa bilir. Spor yaparken kaybedilen su miktarı spordan sonra vücuda yenikten alınması şarttır. Spor yapılırken tüketilmesi gereken su miktarı kişiye özgü olarak belirlenir. Su ihtiyacı kişiye özgü olduğundan uzman kişiler yardımıyla belirlenmeli. Yapılan sporun yoğunluğu su ihtiyacını yüksek oranda etkili olan bir faktördür

Spor Yapılırken Su İçmenin Önemi

Spor yapılırken su içmek kişinin fiziksel potansiyelini yükseltir beyin aktivitelerini hızlandırır ve beynin vücuda yorgunluk hissi vermesini azaltır. Vücut ısısı artmasından dolayı vücut sisteminin bu ısıyı azaltmak amaçlı suyu dışarı atar. Suyun dışarı atılması biyolojik dengeyi etkiler eğer fazla su kaybedilirse kişide çok az olasılıkla baş dönmesi, kişide yorgunluk, kan basıncı artışı, kaslardaki kan akışı azalır ve bunun gibi biyolojik etmenler oluşa bilir.

spor ve su
spor yaparken su için

Spor Yapılırken Ne Kadar Su İçilmeli

Spor yapmaya başlamadan önce 500ml litre su içmek spor yapılmasına katkı sağlar. Su oranı korunması için ağır spor yapan kişilerin çok fazla su kaybetmesinden dolayı su ihtiyacını sürekli olarak gidermesi gerekir. Bunun için 10-15 dakika arasında su içilmesi uygun olur. Hafif spor yaban kişiler için fazla su kaybetmediğinden dolayı su kaybını giderme sıklığı azalır. Hafif spor yapan kişilerin su içme sıklığı 20-30 dakika arasında yeterli olmakta.

Spor Yaparken Su İçmenin Faydaları

Spor yapan kişilerin su içmek kan basıncını düzenler ve kaslarda olan kan akışını düzenlemiş olur. Spor yaparken düzenli su tüketen kişiler vücut geliştirme oranı dağa iyi durumda olmakta. Beynin su oranı da normal durumda olması nedeniyle kan basıncı gibi benzer etkenler ile birlikte sporcunun düşüne bilme ve odaklana bilme oranı artar. Su hücreler arasında besin alışverişini sağlamsı nedeniyle spor yapılırken vücudun enerji ürete bilmesini arttırır. Sporcunun metabolizmasını düzene sokar bu sayede fiziksel gelişim kolaylaşır.

Suyun Ekstra Faydaları

Su böbreklerde intihap oluşma oranını azaltır ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar dan korur. kalp krizi gibi sağlık sorunlarının su tüketimiyle doğrudan bağlantısı vardır su içmeyen bireylerin kalp ritim bozukluğu ve çarpıntı gibi olaylar gözlene bilir. İnsan cildinin de suyla olan bağlantısı cildin pürüzsüz yada parlak olmasını düzenler suyu düzenli olarak içen kişiler parlak cilde sahip olurlar. Aynı zamanda su vücudun biyolojik yapısını düzenlemesi nedeniyle dışarıdan bulaşa bilen hastalıklara vücudun karşı koymasına yardımcı olur.

Call Now ButtonServis İçin Arayın!