Su Kirliliği

Su kirliliği eski zamanlardan beri en korkulan konudur. Çünkü biz canlılar yaşamlarımızı su olmadan sürdüremeyiz. Kirli sularda içilmesi çok tehlikelidir ve çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Ancak yaşadığımız çağda bu sorun çok fazla büyümeye başladı artan sanayiler ve bilinçsiz kurulan fabrikalar nehir yataklarını gölleri kullanılamaz tatlı su kaynakları haline getirmiştir.

Bu kirliliğin artması nedeniyle su özelliğini kaybedip balçık çamur gibi kıvamlara gelmiştir ve içerisinde bulunan canlı popülasyonu da yok olma eşiğine gelmiştir. Yani su kirliliği sadece biz insanları etkilememektedir su kaynağı çevresinde yaşayan hayvanlar bitkiler de bu olumsuzluktan nasibini almaktadır.

Bir bölgede azalan canlı popülasyonu nelere etki edebilir?

Öncelikle bitkilerin yaşamını yitirmesi o bitkilerle yaşamını sürdüren hayvanların da bölgeden göç etmesine edemeyenlerin de ölümüne neden olmaktadır.

Su kaynağı etrafında yaşayan bir insan topluluğu varsa bu kesimin ilk besin kaynağı balıkçılık yok olacaktır. Evlerimize ve bize zarar verecek böcekler, onlarla beslenen kuşlar bölgeden göç ettiği için çoğalacak ve başımıza dert olacaktır. İnsanlar içilebilir suyu daha uzak kaynaklarda aramaya ve oradan getirmeye çalışacaktır ve bu da kaynakların hızla tükenmesine neden olacaktır.

Kirli sular için evlerimizde arıtma cihazları kullanırız. Suların kirlilik oranı arttıkça bu cihazlarımız da verimli çalışamayarak filtre değişim periyotları sıklaşacaktır.

Bu kaynaktaki su içilemeyecek kadar kirli hale geldiğinde bu suyu içersek vücudumuz buna reaksiyon verecektir su içerisinde bulunan bakterilerden dolayı ateşli hastalıklar geçirebiliriz. Asbest miktarından dolayı zehirlenmeler yaşayıp organlarımızın verimli çalışamayarak iflas etme eşiğine gelmesi olasıdır. Bu suyu arıtarak içilebilir hale getirebiliriz.

Sadece yıkanmak için bu suyu kullanacak olursak ne gibi sonuçları olabilir. Cildimizde uçuklar, kabarmalar, lekeler, saçlarımızda da kirli sudan dolayı dökülmeler meydana gelecektir.

Ne yapmalıyız ?

Bu sebeple doğanın bize sunduğu bu tatlı su kaynaklarını korumalıyız. Bilinçli olarak fabrikalar kurmalı sanayiler açmalıyız doğaya zarar verebilecek en ufak eylemlerden kaçınmalıyız. Çünkü biz sağlıklı bir şekilde yaşayabilir nefes alabiliyorsak doğanın kusursuz işleyişinden dolayıdır. Gelecek nesillerimizi korumak ve onlara güzel bir dünya bırakabilmek için sularımızı kirletmeden ve bilinçsiz tüketmeden yaşamalıyız.

Yorum yapın

Call Now ButtonServis İçin Arayın!